Connect with us

Fantasy Cricket

St. Lucia T10 Blast 2022 Schedule, Fixtures, Squads, Venue, Live Streaming

Published

on

St. Lucia T10 Blast 2022 Schedule, Fixtures, Squads, Venue, Live Streaming

St. Lucia T10 Blast 2022 Schedule: The tournament will begin on the 6th of May and the Final will be played on the 21st of May. 2 matches will be played each day and there are 30 matches scheduled in the tournament.

There are 14 teams participating in the tournament namely Babonneau Leatherbacks, Dennery Segment Rising Stars, Laborie Bay Royals, Invictus Desruisseaux, Vieux Fort North Raiders, Vieux Fort South Sunrisers, South Castries Lions, Gros Islet Cannon Blasters, Micoud Eagles, Soufriere Sulphur City Stars, Mon Repos Stars, Central Castries Mindoo Heritage, Mabouya Valley Constrictors and Choiseul Coal Pots.

Read More | St. Lucia T10 Blast LBR vs IDX Dream11 Prediction, Head to Head, Pitch Report, Live Score for Match 2

The new edition of the T10 tournament will feature as many as 14 teams that have been divided into four different groups.

The groups are as follows:

Group A: Soufriere Sulphur City Stars, South Castries Lions, Gros Islet Cannon Blasters and Micoud Eagles

Group B: Choiseul Coal Pots, Mabouya Valley Constrictors, Mon Repos Stars and Central Castries Mindoo Heritage

The teams will play a total of 30 matches across the competition, 26 out of which will be played within the league stage. After that, the tournament will head into the knockout phase from May 19 onwards.

St. Lucia T10 Blast 2022 Squads:

Dennery Segment Rising Stars

Deylan James, Rudel Mathurin, Vernon Emmanuel, Bradley Giddings, Gunyelle Cherubin, Ishmael Clement, Maius Stanislaus, Alex Regis (wk), Azad Faucher, Gervanni Clement, Lennice Modeste, Ligorius Alexander, Zenus Modeste

Invictus Desruisseaux

Delan Martial, Eardley Dupres, Ernie Dorelieu, Kurdney Constantine, Garvey Mitchel, Kevin Augustin, Stephone Dupres, Delon Neptune (wk), Garette Alphonse, Josan James, Josh Alphonse, Kaylan Neptune, Kerlan Martial, Neil Moncherry, Ryan Langellier, Samuel Montia

South Castries Lions

Lemrol Charles, Noelle Leo (wicket-keeper), Aaron Joseph, Wade Clovis, Shervon Leo, Johnson Charles (captain), Rumario Simmons, Collinus Callendar, Xavier Gabriel, Daniel Baptiste, Wendell Inglis, Nixon Edmund, Avalinus Callendar.

Mon Repos Stars

Sadrack Descartes, Craig Emmanuel, Sabinus Emmanuel (wicket-keeper), Keon Gaston, Christian Charlery (captain), Kevin Augustin, Evanus, Emmanuel, Hazel Charlery, Dichege Henry, Jamal Lesmond, Rohan Lesmond, Kurnan Henry, Shawnil Edward.

Central Castries Mindoo Heritage

Dwight Thomas, Tyler Sookwa, Jaden Elibox, Keygan Arnold, Dillan John, Jemmi Mauricette, Stephen Naitram (captain), Rahym Joseph, Alleyn Prospere, Gaspard Prospere (wicket-keeper), Sanjay Hayle, Ephron Charles, McKenny Clarke.

Gros Islet Cannon Blasters

Dornan Edward, Jard Goodman, Kymani Sexius, Lee Solomon, Vidal Crandon (wicket-keeper), Udell Preville, Dalton Polius (captain), Vernillius Gabriel, Larry Edward, Tyrel Chicot, Ryan Goodman, Khan Elcock, Bolton Sayers.

Mabouya Valley Constrictors

Orey Changoo (wicket-keeper), Rick Smith, Zachary Edmund, Leon Polius, Chard Polius, Lennice Modeste, Murgaran Shoulette (captain), Shem Severin, Mitchel Louisy, Christian Ange, Dale Smith, Nean Deterville, Maius Stanislaus.

Choiseul Coal Pots

Valange St. Ange, Vince Smith, Nick Joseph, Alvinaus Simon, Canice Richardson, Bronte Bess (captain), Jason Simon (wicket-keeper), Junior Henry, Audy Alexander, Tristan Norbal, Stephane Theophane, Clem St. Rose, Sky Lafeuillee.

Vieux Fort North Raiders

Joshaun Mann, Curtly Jonny, David Naitram, Ricky Hippolyte, Al Prince (captain), Junior Peter (wicket-keeper), Ernell Sexius, Chris Pamphile, Kurt Edward, Shawn Auguste, Tariq Gabriel, Shaw Straker, Johann Williams.

Babonneau Leatherbacks

Nehemiah Wilfred, Caleb Thomas, Devon Eugene, Nyeem Rosemond, Qwaine Henry, Shervon Joseph (captain), Zayee Antoine, Stuart Calderon, Alvin Lafeuille, Alex Joseph, Steven Abraham (wicket-keeper), Tristan Pierre, Isiah Wilfred.

Soufriere Sulphur City Stars

Wayne Prospere, Julian Sylvester (wicket-keeper), Kervel Propere, Kevin Gassie, Quint Mesmain, Shanii Mesmain (captain), Ashley Hippolyte, Bradley Tisson, Xytus Emmanuel, Tenacy Hippolyte, Jervan Charles, Dalius Monrose, Keither Prospere.

Laborie Bay Royals

Nick Andrew, Tyran Theodore, Rick Moses, Daran Pierre, Sanjay Pamphile, Awene Edward (captain), Denlee Anthony (wicket-keeper), Michael Francois, Shervin George, Jordan Emmanuel, Romain Ramroach, Calvin Stanislaus, Quincy St, Rose.

Micoud Eagles

Lanse Sammy, Tarrique Edward, Shervin Charles, Travis Gifford, Garvin Serieux Jr (wicket-keeper), Daren Sammy (captain), Nereville Florence, Luke, JN. Pierre, Daren Sammy Jr, Murlan Sammy, Mervin Wells, Michael Charlery, Kuston Jules, Winnel Felix, Earvin Frederick.

Vieux Fort South Sunrisers

Kerlan Martial, Richie Robert (wicket-keeper), Jermain Harding, Kurdney Constantine, Dyondre Taylor, Dishon Rampal (captain), Jevin Isidore, Eardley Dupres, Ray Joseph, Kamanie Laure, Rydell Baptiste, Kahlil St Hill, Delan Martial.

St. Lucia T10 Blast 2022 Live Streaming:

  • India: Star sports, Disney+ Hotstar.
  • Pakistan: PTV Sports, Sports.
  • Afghanistan: RTA Sports, Arjana TV.
  • Sri Lanka : Siyatha TV, Star Sports.
  • Bangladesh: Gazi TV (GTV), T Sports, BTV.
  • MENA: Etisalat (CircleLife Max), Starzplay.
  • Australia: Kayo, Foxtel.
  • Canada: Willow TV Canada.
  • Caribbean: ESPN.
  • New Zealand: Sky Sport NZ.
  • South Africa: SuperSport.

St. Lucia T10 Blast 2022 Schedule/Fixtures:

Friday, May 6

Babonneau Leatherbacks vs Dennery Segment Rising Stars – 9:15 PM IST

Saturday, May 7

Laborie Bay Royals vs Invictus Desruisseaux – 12: 00 AM IST

Vieux Fort North Raiders vs Laborie Bay Royals -9:15 PM IST

Sunday, May 8

Vieux Fort South Sunrisers vs Babonneau Leatherbacks – 12:00 AM IST

Invictus Desruisseaux vs Vieux Fort North Raiders – 9:15 PM IST

Monday, May 9

Dennery Segment Rising Stars vs Vieux Fort South Sunrisers – 12:00 AM IST

South Castries Lions vs Gros Islet Cannon Blasters – 9:15 PM IST

Read More | TATA IPL LSG vs KKR Fantasy Cricket Tips, Playing XI, Pitch Report, Dream11 Prediction

Tuesday, May 10

Micoud Eagles vs Soufriere Sulphur City Stars – 12:00 AM IST

Mon Repos Stars vs Central Castries Mindoo Heritage – 9:15 PM IST

Wednesday, May 11

Mabouya Valley Constrictors vs Choiseul Coal Pots – 12:00 AM IST

TBC vs Micoud Eagles – 9:15 PM IST

Thursday, May 12

Gros Islet Cannon Blasters vs Soufriere Sulphur City Stars – 12:00 AM IST

Mon Repos Stars vs TBC – 9:15 PM IST

Read More | IPL 2022: Ravindra Jadeja to Handover Chennai Super Kings Captaincy Back to MS Dhoni

Friday, May 13

Central Castries Mindoo Heritage vs Mabouya Valley Constrictors – 12:00 AM IST

TBC vs South Castries Lions – 9:15 PM IST

Saturday, May 14

Gros Islet Cannon Blasters vs Micoud Eagles – 12:00 AM IST

Choiseul Coal Pots vs TBC – 9:15 PM IST

Sunday, May 15

Mabouya Valley Constrictors vs Mon Repos Stars – 12:00 AM IST

Gros Islet Cannon Blasters vs TBC – 9:15 PM IST

Read More | Indian Premier League: Top 15 Batsmen with Highest Runs Scored in Death Overs in IPL

Monday, May 16

South Castries Lions vs Soufriere Sulphur City Stars – 12:00 AM IST

Mabouya Valley Constrictors vs TBC – 9:15 PM IST

Tuesday, May 17

Central Castries Mindoo Heritage vs Choiseul Coal Pots – 12:00 AM IST

Soufriere Sulphur City Stars vs TBC – 9:15 PM IST

Wednesday, May 18

Micoud Eagles vs South Castries Lions – 12:00 AM IST

Choiseul Coal Pots vs Mon Repos Stars – 9:15 PM IST

Thursday, May 19

Central Castries Mindoo Heritage vs TBC – 12:00 AM IST

TBC vs TBC, semi-final 1 – 9:15 PM IST

Friday, May 20

TBC vs TBC, semi-final 2 – 12:00 AM IST

TBC vs TBC, 3rd place playoff – 9: 15 PM IST

Raed More | IPL 2022 RR vs KKR: ‘I have been waiting for last 5 years to get chance’- Rinku Singh

Saturday, May 21

TBC vs TBC, St. Lucia T10 Blast 2022 final – 12:00 AM IST

Featured photo: Unsplash / Kishan Modi

Facebook

Recent Posts

Trending